TPS62170DSGR Semiconductor IC Chip Single Phase DC Controller IC
Shenzhen Sai Collie Technology Co., Ltd.
Contact Now
Brand Name : TI
Model Number : TPS62170DSGR
Place of Origin : Mulit-origin
MOQ : 1
Price : Negotiable
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability : 999999
Delivery Time : 1-7days
Packaging Details : Standard
Category : Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Manufacturer and model : TPS62170DSGR
Topology : Buck
Output Type : Adjustable
Voltage - Input (Min) : 3 V
Voltage - Input (Max) : 17V
Contact Now
TPS62170DSGR Semiconductor IC Chip Single-Phase Step-Down DC DC Controller IC For Power Applications
Product: TPS62170DSGR
Description:
The TPS62170DSGR is a synchronous buck converter with integrated FETs that provides a regulated output voltage from an input voltage as low as 2.3V up to 18V. It is ideal for providing a regulated voltage for microprocessors and other applications that require a low-noise, high-efficiency supply.
Features:
• Wide input voltage range: 2.3V to 18V
• 3.3V fixed output voltage
• High-efficiency: up to 95%
• Low-noise operation
• Integrated output short-circuit protection
• Integrated over-temperature protection
• Output current up to 2A